IMGP2830
1

Wierszyki od stóp do głów

Dzisiaj słów kilka o Cynamonie i Trusi. Dokładniej o wierszykach od stóp do głów. Do zamówienia książki zachęcił mnie tytuł, bo ostatnio ten temat był u nas „na tapecie” ze względu na naszą listę przebojów ćwiczącą nazwy części ciała (zobacz TUTAJ).

Książka z jednej strony bardzo nam się podoba i czytając ją bawimy się wyśmienicie. Z drugiej zaś strony mnie irytuje (myślę, że Malutka nie podziela tej irytacji, a o tym dlaczego opowiem za chwilę).

A zatem… lista plusów jest ciekawa i sprawia, że mimo wszystko postawiłabym tę książeczkę w naszej biblioteczce po raz drugi. Niewątpliwie fajne są dla nas  ilustracje (mimo, że bardzo proste). Niunia z wielkim zaangażowaniem i ekscytacją przypatruje się Cynamonowi i Trusi. Podoba nam się też założenie wierszyków o częściach ciała i ich różnorodność. W rymach mówi się tutaj zarówno o paluszkach u rąk jak i u nóg, o pępuszku i brzuszku, o języku, pupie, buzi, stopach, uszach, oczach, włosach, nosie, sercu, mózgu, policzkach. Tak więc można pięknie powtórzyć nazwy ciała, można się świetnie bawić je pokazując zarówno u bohaterów książeczki, jak i u dziecka czy u mamy i taty. Niektóre wierszyki omawiają części ciała w niebanalny sposób, który sprawił, że np. obie z Malutką pościągałyśmy skarpetki i bawiłyśmy się stopami. Mam na myśli wierszyk o rodzinach Lewostopaków i Prawostopaków. Wierszyk o sercu po raz pierwszy zachęcił nas do zabawy w słuchanie bicia swoich serduszek, na co jakoś dotychczas nie wpadłyśmy.

 

Niestety wierszyków nie jest dużo, a niektóre z nich mi się nie podobały (np. wierszyk o włosach, bo już bardziej jest na bujną wyobraźnię i poczucie humoru starszego dziecka niż na części ciała i pokazywanie ich, co dla nas było największą frajdą). Jednak poradziłyśmy sobie z tym i czytając wierszyki wymyślałam kolejne rymy, zmieniałam tak, by z każdą częścią ciała można było się fajnie bawić.

Bardzo ciekawa jestem Waszych opinii o tej książce. Czy Ci, którzy się z nią spotkali mieli podobne, mieszane uczucia, czy pokochaliście jej niektóre fragmenty tak, jak my?

A jeśli szukacie innych ciekawych lektur zapraszam do przeglądania kwietniowych wpisów w ramach Przygód z książką.

Print

Wydawnictwo: Zakamarki

Cena okładkowa: 24 zł

 

części ciałaksiążki

Previous Post

Next Post

Polub nas!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu – kliknij LUBIĘ TO!