IMGP1234
3

Gra „Dzień i noc” Granna DIY

Tym razem, udało mi się na szybko stworzyć domową wersję gry „Dzień i noc” z serii Smart Games Granna.

 

Koszt wykonania domowej wersji gry: ok. 10 zł.

Czas przygotowania: ok. 40 min. 

Polega ona na układaniu klocków we wskazanych na fotografiach sekwencjach. Gra daje dwie możliwości:

 • łatwiejszą – na zdjęciach widać wyraźnie kolory, co oznacza „dzień”,
 • trudniejszą – na zdjęciach bardzo słabo widać kolory, co oznacza „noc”.

Taką grę można przygotować w ok. 40 minut. A koszt hmmm… w zależności od tego, jak bardzo kolorowa ma to być wersja wyjdzie ok. 10 zł. Chyba, że ktoś ma resztki modeliny w domu. Wtedy może zrobić grę zupełnie bez ponoszenia kosztów.

Do przygotowania gry potrzebne są:

 • modelina,
 • patyczki do szaszłyków (jeśli ktoś nie ma mogą to być kredki lub ołówki),
 • pudełko,
 • papier do ozdobienia pudełka,
 • taśma,
 • nożyczki,
 • klej.

Najpierw przygotowałam poszczególne klocki wycinając i lepiąc je z modeliny. To było moje pierwsze spotkanie z modeliną od chyba 20 lat!  W klockach porobiłam otwory patyczkami do szaszłyków. Otwory trzeba zrobić nieco większe/szersze, by w czasie suszenia nie skurczyły się za mocno uniemożliwiając dalszą zabawę. Potem suszyłam je w temperaturze 110 stopni przez 20 minut.

W czasie kiedy klocki suszyły się w piekarniku okleiłam pudełko po syropie na kaszel pianką brokatową. Jak widać wykorzystałam nasze chorobowe akcesoria, bo właśnie jesteśmy w trakcie rodzinnej infekcji, która trwa już 3 tydzień ;-).

Patyczki do szaszłyków przebiłam przez pudełeczko. Ahhaaa. W środku pudełka zostawiłam na dnie resztki modeliny i plasteliny, by usztywniły pudełko i utrzymywały mocno patyczki, na które dziecko będzie „nabijało” klocki.

Kiedy klocki wyschły porozkładałam je w różnych konfiguracjach robiąc im fotki w wersji „dzień” i w wersji „noc”. Wystarczyło wydrukować i można się bawić.

Jak zabawa się znudzi można dorobić klocki w nowych kształtach i kolorach, zrobić nowe karty i bawić się od nowa.

Dla zapewnienia dobrej zabawy większej liczbie dzieci należy wykonać zestaw podwójnie, by dzieci mogły układać poszczególne karty na czas. Kto pierwszy ten zdobywa jeden punkt. I tak do wyczerpania kart ;-).

IMGP1238

figurygrajmykolory

Previous Post

Next Post

 • http://mamajanka.blogspot.com/ mamajanka

  brawo! super pomysł i wykonanie
  muszę przyznać, że mnie ubiegłaś, bo czytając niedawno recenzję oryginalnej gry pomyślałam, że mogłabym coś takiego zrobić ze starego drewnianego pociągu J., z klockami nakładanymi na bolce w wagonach 😉 ale nie porzucę pomysłu – wiedzę, że to się może udać, więc mam jeszcze większą motywację!

  • KASIA z maleradosci.pl

   Zrób koniecznie! Będzie można korzystać z takich materiałów, jakie się ma. Ja nie mam takich klocków, które bym mogła wykorzystać a modelina się nadała doskonale. A jak zrobisz wrzuć proszę tutaj linka, z pewnością wersja z klocków znajdzie wielu zwolenników, bo takie drewniane klocki są popularne i wiele osób może skorzystać. Sama się dziwie jak to możliwe, że my takich klocków nie mamy 🙂

 • http://www.annakrupa.com/ Anna Grabowska-Krupa

  mamy oryginał w domu, swego czasu święcił u nas tiumfy, teraz bawi się nim młodszy… ale twoja wersja jest świetna 🙂

Polub nas!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu – kliknij LUBIĘ TO!