IMGP1660
4

Części ciała – gra planszowo-terenowa dla najmłodszych

Poszukiwałam gier planszowych, w które można byłoby grać z dwulatkiem. Nie ma tego zbyt wiele na rynku jeśli chodzi o takie typowe gry. Postanowiłam więc przygotować jedną sama.

Nasza gra polega na wyścigu ze startu do mety, do której biegnie się po polach oznaczonych częściami ciała. Oczywiście liczba stawianych w biegu kroków uzależniona jest od liczby wyrzuconych kostką do gry oczek. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz.

Dodatkowo stając na każdym z pól losuje się kartę z zadaniem przypisanym danej części ciała. Jeśli nie wykona się zadania trzeba przeczekać jedną kolejkę.

Zadania przygotowane są dla Maluszków, a  ich celem jest wspieranie nauki liczenia, części ciała, stron: lewa i prawa. Niektóre służą przypominaniu sobie nazw kolorów, ćwiczeniu sprawności fizycznej/sprytu czy rozwijaniu mimiki. Przykładowe zadania:

 • oko – mrugnij lewym okiem,
 • usta – uśmiechnij się, zrób dziubek i znów się uśmiechnij,
 • nos – złap przeciwnika za nos,
 • dłoń – pokaż najmniejszy palec u lewej ręki,
 • brzuch – połóż się na brzuchu i unieś do góry ręce,
 • noga – zrób 4 przysiady.

Pełna lista gotowych zadań jest do pobrania w załączniku z kartami do gry. Można też przygotować własne zadania dostosowane do umiejętności i wieku dziecka, tak by było ambitnie, ale by nie zapomnieć, że koniec końców ma być „kupa śmiechu”.

Malutka uwielbia realizować te zadania i dotarcie do mety przy nich to tylko wisienka na torcie.

Karty do rozłożenia na podłodze oraz karty z zadaniami można pobrać tutaj:

Części ciała – części do podłogowej planszy

Części ciała – karty z zadaniami

W grę może grać jedna osoba, ale również cała rodzina. My będziemy do niej wracać, by się wybawić i uśmiać w komplecie!

Bardzo się cieszę, bo okazało się, że nasza gra cieszy się sporym zainteresowaniem. W związku z tym dorzucam puste karty zadań, by można było dopasować wyzwania do wieku i umiejętności Maluszków.

Częsci ciała – gra- karty puste

Z naszą grą dołączamy do projektu Grajmy! 🙂

grajmy+logo(1)

PS. Ostatnio moja Córcia nosi dziwne stroje, co wynika z jej zamiłowania do tańca. W pewnym momencie przypomina jej się, że musi potańczyć, zakłada pierwszą znalezioną, kręcącą się spódnicę i na siebie wciąga 9bez względu na to w co jest ubrania i jak wygląda w całości). Nie da się z niej tej spódnicy zdjąć 🙂 Taka taneczno-spódniczkowa pasja, a ja nie mam zamiaru na razie ingerować :-).

części ciałagrajmy

Previous Post

Next Post

 • https://pepito.pl/ Ania z pepito.pl

  Bardzo fajna gra! Na pewno skorzystamy 🙂

  • KASIA z maleradosci.pl

   Życzę dużo śmiechu przy rozgrywkach!

 • http://mamajanka.blogspot.com/ mamajanka

  super pomysł na połączenie „planszówkowej” pasji, ciekawej formy spędzania czasu i stymulowania rozwoju ruchowego malucha! jestem ciekawa, czy moje przedszkolaki nie są juz na nią troszkę za stare, ale chyba też spróbujemy 🙂
  dzięki za materiały do wydruku!

  • KASIA z maleradosci.pl

   Dla przedszkolaków trudniejsze zadania pewnie będą potrzebne? Zaraz dodam do wpisu puste karty do uzupełniania zadaniami dopasowanymi do wieku Maluchów, bo już kilka osób prosiło o takie. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić :-).

Polub nas!

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu – kliknij LUBIĘ TO!